3D printerid

Viimastel aastatel on suurenenud 3D printerite populaarsus. 3D printerid on ühtlasi ka palju odavamaks muutunud, nii et ka eraisikud seda endale lubada saavad. Küll aga määrab kvaliteedi ära printeri hind.
3D printerid
3D printimine, nagu nimigi ütleb, võimaldab valmistada digitaalsest failist reaalseid kolmemõõtmelisi objekte. 3D printimisel kasutatakse lisamisprotsessi. Soovitud objekti loomiseks luuakse mitmeid kihte, kuni lõpuks objekt valmis saab. Iga kihi moodustab aga soovitud objekti õhuke horisontaalläbilõige. 3D printimine võimaldab luua keerukaid kujundeid, kasutades selleks vähem materjali, kui traditsioonilised tootmismeetodid seda nõuaksid.

Kuid enne kui saab asuda soovitud objekti väljaprintimise kallale, tuleb objekt arvutis valmis teha. Selleks võib olla näiteks CAD fail. 3D mudeli saab luua vastava 3D mudeli loomise tarkvara abil või siis hoopis olemasoleva objekti sisse skaneerimise teel. Skannerite hinnavahe on hiiglaslik. Saab valida nii tööstuslike 3D skannerite, kui ka 30-dollariliste skannerite vahel, mille saab ise kodus valmis teha.

Ka 3D mudelite loomise tarkvarasid leidub igast hinnaklassist. Saad endale soetada näiteks tööstustasemeväärilise tarkvara, mille litsents maksab tuhandeid eurosid aastas. Kuid olemas on ka tasuta vabavaralisi programme, nagu näiteks Blender.

3D mudeli tarkvara luuakse enamasti vastavalt tööstusharu omadustele. Seetõttu on saadaval hulgaliselt kindlatele nišialadele mõeldud tarkvarasid. Näiteks on eraldi programmid mööblidisaini ja kangaste tootmise jaoks. Kuna programmide hulk on tõepoolest meeletu, oleks mõistlik alustada näiteks Tinkercadiga. Tinkercad on veebibrauseri põhine mudeli tarkvara, mis on kõigile vabalt kättesaadav ning seda täiesti tasuta. Tinkercad sisaldab ka õpetusi, kuidas mudeleid valmistada ja printida.

Mudel tuleb enne 3D printimist ette valmistada. Selleks tuleb kasutada viilutamist, mille puhul jaotatakse objekt sadadeks või tuhandeteks viiludeks. Mõnes 3D mudeli tarkvaras on olemas ka viilutamise funktsioon, teiste puhul on jällegi vaja eraldi 3D viilutamise tarkvara. Võib ka juhtuda, et su 3D printer nõuab mingi kindla viilutamise tööriista kasutamist. Kui 3D mudel on viilutatud, tuleb andmed oma 3D printerisse saata.

Nagu juba mainitud sai, siis 3D printimine põhineb lisamise tehnoloogial. Tehnoloogiad erinevad üksteisest peamiselt kihtide loomise poolest. Mõned seadmed kasutavad kihtide loomiseks materjali sulatamist või pehmendamist. Teised kasutavad jällegi fotoreaktiivset vaiku, mis UV-laseri abiga kõvaks muudetakse.

Vaatame nüüd ka lähemalt, kuidas 3D printimise tööstusel läheb. 3D printimise tööstuse poolt toodetav kasum on suurenenud viie aasta jooksul neli korda. 2017. aastal oli ülemaailmseks kasumiks pea 13 miljardit dollarit. Kui anda 3D printimise tööstusele veidi aega juurde, siis hakkab see ilmselt mõjutama iga suuremat tööstust. Pragu pärineb umbes kolmandik kasumist tarbekaupade ja tööstuskaupade printimisest. Kümnendik kasumist tuleneb tehnikatoodetest. Üllataval kombel pärineb juba 7% kasumist tervishoiu sektorist.

3D printerid kasutavad mitmeid erinevaid materjale ja tehnoloogiaid. 3D printerid ei prindi ainult plastikust mudeleid, vaid need on suutelised printima ka metalle, kangast ja muud. Siinkohal tasub siiski mainida, et plastiku kasutamine on praegu endiselt kõige populaarsem. Kuid viimaste aastate jooksul on hakatud printima üha rohkem ka metallist objekte. 3D printerid võimaldavad näiteks luua arhitektuurilisi mudeleid ja makette ning inimestele proteese. Kuid võimalik on luua ka midagi palju suuremat. Juba praegu on olemas hiiglaslikud 3D printerid, mis võivad sulle täiesti tühise aja jooksul maja välja printima.

3D printimise tööstus areneb meeletu kiirusega, mille osatähtsus suureneb iga aastaga. Tänu sellele on 3D printerid ka juba tavatarbijale taskukohaseks muutunud. Jääme huviga ootama, milliseid uusi lisavõimalusi see tehnoloogia meile pakkuma hakkab.